Buharlı temizlik ve iyonize buhar, artık günümüzde sıkça duyacağımız sözcükler bunlar. Peki ama su,buhar ve temizlik nasıl mümkün olabilir?

Yeryüzünün %70i sularla kaplı. Karalar sadece %30 unu oluşturuyor yeryüzünün ve onun da önemli bir bölümü buzullarla kaplı. Yani su dünyamız su üzerine inşa edilmiş diyebiliriz.

Müthiş bir döngü yaşıyor su kendi içerisinde. Güneşin etkisiyle denizlerin yüzeyinden buharlaşan su gökyüzüne doğru bir yolculuğa çıkıyor ve bunların bir bölümü bulutlar halinde karalara doğru bir yürüyüşü gerçekleştiriyorlar. Ne için? Bu yolculuğun önemli bir gayesi var. Yeryüzünün %70 i sularla kaplı olsa da, karalar yeryüzünde yaşayan canlıların %75 ini barındırıyor. Bu canlıların, bitki ve hayvanların yaşamak için suya ihtiyaçları var. İşte bu yolculuk onlara ihtiyaçları olan suyu taşıyor. Karaların üzerindeki bulutlar yağmur olup, kar olup, dolu olup karalar üzerine iniyor.

Buharlı Temizlik ve İyonize Buhar

Karalarda yaşayan bizler kısmen kirlettiğimiz suları denizlere ve göllere gönderiyoruz.

Denizlerden gelen su yine denize dönüyor ama, denizler karalara her seferinde buharlaşarak damıtılmış yani en üst seviyede arıtılmış suyu gönderiyorlar.

Gerçekten mucizevi bir yolculuğa tanık oluyoruz. Damıtılmış su haricinde hiçbir su saf su değildir. Steril ve saf su elde etmenin en kolay yolu, önce suyu buharlaştırıp, sonra da bu buharı tekrar yoğuşturmaktır.

Temiz suyu nasıl elde edeceğimiz ve temizliğimizi nasıl yapacağımız doğa defterinde yazılı. Bize sadece o defteri okumak kalıyor.

Bu kadar girizgahtan sonra gelin o defteri okumaya başlayalım.

Buharlı Temizlik ve iyonize Buhar
Buharlı Temizlik ve iyonize Buhar

Öncelikle ne yapmak istiyoruz? Temizlik ve hijyen sağlamak değil mi? Tabiatın bize gösterdiği yolda ilerleyelim o zaman.

Hijyenin en üst seviyesi kızgın buhar. 100 °C ve üstü bir sıcaklıkta elde edilen su buharı hijyen açısından en üst seviyededir. Kesinlik le içinde hiçbir yabancı madde barındırmaz. Bu sıcaklıkta ne bir canlı yaşayabilir ne de herhangi bir virüs aktivitesini devam ettirme kabiliyetini kaybetmeden barınabilir. Su canlılar için ne kadar hayati ise kızgın buharda o derecede yok edicidir.

İyi bir temizlik için “Kızgın Buhar” yeterli mi? Evet kızgın buhar kendi içinde hijyen sağlar, fakat iyi bir temizlik için de buharın aynı zamanda iyonize olması gerekmektedir.

İyonize Buharın Özelliği Nedir?

Buharlı temizlik ve iyonize buhar deterjan özelliği kazanmış buhar demektir. Kirle bağ kurar ve kiri bağlandığı yüzeyden koparır.

Örnek olarak: Kirli bir gömleği, özellikle kirin yoğun olduğu kol ve yaka ağızlarını önce iyonize buharla buluşturun ve sonra temiz suyla yıkayın. Mucizevi bir görüntüye şahit olacaksınız. Sanki bir deterjanla çitilenmiş ve sonra da durulanmış bir gömlekle karşı karşıyasınız.

Ama bir fark var çamaşırı deterjanla yıkadıktan sonra ne kadar durularsanız durulayın bir miktar deterjan çamaşırın üzerinde kalacaktır. Evet bu temizliğin sonunda hijyen elde edersiniz. Temizlenmiş bir gömlek veya çamaşır görüntüsüne de sahip olabilirsiniz. Ama deterjan kalıntılarından kurtulmanız mümkün değil ve artık daha hızlı kirlenecek bir gömleğe sahipsiniz. Kalıntı deterjanlar kirle daha hızlı bir bağ kuracak ve özene bezene yıkadığınız çamaşırınız daha hızlı kirlenecek.

Yeni Teknoloji Buharlı Çamaşır Makinaları

Evet yanlış okumadınız. Henüz çok satılır olmasa da buharla temizleyen çamaşır makineleri mevcut. Bu makineler ya tamamen buhar kullanarak temizlik yapıyorlar ya da çok az ve çamaşırlarla bağ kurmayan deterjanlar kullanıyorlar. Eğer deterjan lobisi bir türlü etkilemezse gelecek kesinlikle “Buharlı Temizlik Makinelerinin”.

Üst paragraflarda anlattıklarım, yeni satın alınmış ve hiç yıkanmamış bir gömleğin neden geç kirlendiğini ve yıkanmış bir gömleğin neden daha çabuk kirlendiğini açıklamaktadır.

Peki hepsi bu kadar mı? Elbette değil. Deterjanların üretimi sırasında ortaya çıkan atıkları düşünün. Atık sularla akarsulara ve denizlere karışan deterjanları düşünün. Çamaşırlara tutunarak kalan ve vücudumuzla temas halinde olan, alerjilere, kaşıntılara sebep olan deterjanları düşünün. Bütün bunlara son vermenin bir yolunu doğa bize gösteriyorken, doğaya sırtımız dönüp onu kirletmeye devam ederek nereye varabiliriz ki?

Aşağıda sıralanan birkaç başlığı buharlı temizlik ve iyonize buhar kullanan “Buharlı Çamaşır Makinesi” reklamlarından aldım.

“BEBEK BUHAR BAKIMI

Bebek Giysileri için Derin Temizlik.

‘’Bebeğinizin giysilerini yıkadıktan sonra, lekelerin kalmasını istemezsiniz. Yoğun buhar ısısının uygulanması, yıkamadan önce lekelerin veya kirin etkin bir şekilde ön arıtımını sağlar.”

“STEAM REFRESH

Kırışıklıkları ve Kokuları 20 dakikada yok eder.

True Steam Refresh, daha derin temizlik için buhar gücünü kullanarak, sadece 20 dakika içinde hassas giysilerdeki kırışıklıkları ve kokuları giderir.”

“STEAM SOFTENER

Kıyafetlerinizi Saf Su ile Yumuşatın.

True Steam, giysileri yumuşatmak için kimyasal yumuşatıcılar yerine saf ve doğal buhar ile cilt dostudur. Buharla yumuşattıktan sonra kumaş dokusundaki farkı görebilirsiniz.”

Evet, bunlar dünyanın önde gelen bir çamaşır makinesi üreticisinin reklamından, kopyala yapıştır yöntemiyle alıntılanan paragraflar. Bütün dünyanın artık “Buharlı Temizliğe” ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Kararı size bırakıyoruz. Dilerseniz “Buharlı Temizlik ve iyonize buharı” seçin hem sağlığınızı hem de çevreyi koruyun, dilerseniz de ben eski yöntemlerimden ayrılmam deyin ve direnin eski yöntemlerinizi kullanmakta.