Yakın zamanda dünyayı tahrip eden Covid-19 ile başa çıkmak için Covid-19 ve buharlı temizlik nasıldır merak ediyor musunuz?

Covid-19 ve Buharlı Temizlik

2019’un sonlarında ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) neredeyse tüm dünyayı ciddi oranda etkiledi ve tüm insanlık üzerinde şok etkisi yarattı. Virüsün hızla yayılması ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavisinin, aşısının bulunmaması sebebiyle hem hükümetler kanadında hem de bireysel olarak  bazı zorunlu aksiyonlar alınması gerekti. İnsanlar zaruri bir sebep olmadıkça evde kalmak zorundaydılar ve sosyal mesafeyi korumak gerekiyordu. Bu süreçte daha önce aşina olmadığımız bazı kalıplar ve uygulamalar da hayatımıza girmeye başlamıştı “sosyal mesafe, maske-eldiven kullanımı, sterilizasyon, dezenfeksiyon, sanitasyon..vb.” Bunlar koronavirüs hayatımıza girmeden önce, mevcut yoğun hayatlarımızda hiç umursamadığımız ve uygulamadığımız kavramlardı. Şimdiyse hayatımızın en önemli ve neredeyse en çok kullandığımız kelimeleri haline geldiler.

Koronavirüsle mücadelede hükümetler, yerel yönetimler, Dünya Sağlık Örgütü, STK’lar ve hatta bireyler çeşitli öneriler sundular. Ancak hemen her tartışmanın, sunulan önerinin sonucunda herkesin uzlaştığı tek nokta “temizlik” oldu.

Covid-19 ve Buharlı Temizlik
Covid-19 ve Buharlı Temizlik

Covid-19 ve Buharlı Temizlik Nasıl Olmalıdır?

Temizliğin birçok yöntemi vardır. Ülkemizde geleneksel olarak temizlik; kimyasal/deterjan kullanımı ile yapılmaktadır. Günümüzde Covid-19 ile mücadelede temizliğin büyük önem taşıması ile insanlar daha fazla kimyasal daha fazla deterjan kullanarak virüsten kurtulacaklarını düşünmekteler.

Bilimsel olarak bazı kimyasalların virüsü öldürdüğü bir gerçek ancak kimyasalların aşırı kullanımı insan ve çevre sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Uzun vadede kimyasalların kullanımı; bakterilerin, virüslerin neden olabileceği hastalıklara nazaran daha ciddi ve tedavisi zor sağlık sorunları yaratacaktır.

Bu aşamada akla, dezenfeksiyon ve sanitasyon sağlamak üzere kimyasal/deterjan kullanımına karşı organik/bitkisel temizlik çözümleri geliyor. Organik yollarla dezenfeksiyon yada sanitasyon sağlamanın en net ve etkili yöntemi yüksek basınçla uygulanan kuru buharlı temizlik yöntemidir.

Temel mantıkla, paslanmaz çelik bir kazanın içinde bulunan arıtılmış suyun rezistans yardımıyla 175 derece sıcaklığa ulaştırılarak kuru buhar haline getirilmesiyle oluşturulan kuru buhar, uygulanan nozulun çıkışında yaklaşık 120 derece sıcaklığa, uygulanan yüzeyde de mesafeye bağlı olmak üzere 90-110 derece sıcaklığa sahiptir. 10 Bar ile basınçlandırılan kuru buhar, başka bir kimyasala ihtiyaç duymadan sahip olduğu yüksek sıcaklık sayesinde uygulandığı yüzeyde virüs, bakteri, mikroorganizmaların yaşamasına müsaade etmez.

Koronavirüs özelinde incelendiğinde, virüsün 92 dereceye kadar etkisini gösterebildiği klinik deneylerle kayıt altına alındı. Buharlı temizlik uygulamalarında nozul ile uygulanan yüzey arasındaki sıcaklık 5 cm olduğunda yüzeydeki sıcaklık 100 derecenin üzerinde, 10 cm olduğunda ise yüzeydeki sıcaklık 92 derecenin üzerindedir.

Dolayısıyla sadece bu özelliğiyle kuru buharın yüksek sıcaklığı yeterince yakından uygulandığı takdirde koronavirüsü etkisiz hale getirmede önemli başarıya sahiptir. Ek olarak bilhassa 9 ve 10 bar’lık buharlı temizlik makinalarında bulunan iyonize olmuş buhar teknolojisi virüslerin yüzeylerle arasında bulunan bağları koparmakta ve buharın sıcaklığının virüsü etkisiz hale getirmesine katkıda bulunmaktadır.

Koronavirüs ile mücadelede dünya çapında birçok sağlık ve kamu otoritesi (CDC-Amerikan Salgınları Kontrol ve Önleme Dairesi, İngiltere Sağlık Bakanlığı, Dünya Hava Taşımacıları Birliği vs.)  buharlı temizlik ve dezenfeksiyon yönteminin öneminin altını çizmiştir ve kullanımını teşvik etmektedir.

CDC Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nin resmi makalelerine bakınız.

Buharlı temizlik sadece dezenfeksiyon uygulamalarında değil, günlük ev temizliğinde, oto yıkama ve kuaförlerinde, oteller ve pansiyonlarda, yaşlı bakım merkezleri ve huzurevlerinde, sağlık merkezleri, klinikler ve hastanelerde, kuaförler ve güzellik salonlarında, sterilizasyon gerektiren sağlık taşıtlarında, her sektörde faaliyet gösteren fabrikalarda genel temizlik yöntemi olarak kullanılabilmektedir.

Univap Buharlı Temizlik Sistemleri olarak 2004 yılından bu yana müşterilerimizi yenilikçi ve yüksek teknolojili buharlı temizlik makinaları ile buluşturuyor, yazılım ve donanımıyla yerli üretim yapmanın gururuyla profesyonel ve endüstriyel makinalarımızı Türkiye’de üretiyoruz.